Щойно повернувся з відрядження до Бресту — а на УНІАНі мене чекає стаття пана Джангірова про вражаючі успіхи економіки Білорусі, якими країна зобов'язана митному союзу з Росією та Казахстаном.
Так би й досі мучився питаннями: чому у сусідів ціни у крамницях на рівні київських, зарплати не більші за українські, а багато хто в Україні вважає, що життя там краще.
Дякуючи статті колишнього головного редактора друкованих органів партії “Батьківщина” деякі загадки буденного життя невеликого білоруського міста стали зрозумілими. У Білорусі сталося експортне диво завдяки перебуванню у митному союзі! Експорт до країн ЄС зріс 1.8 раза!
Ну, одночасно інфляція досягла майже 109%, курс рубля одного дня впав на 60%, але це випадкові збіги мабуть...
До речі, завдяки девальвації порівнювати ціни у Білорусі з нашими дуже легко: за одну гривню дають близько тисячі рублів. Отже, автобусний квиток від Ковеля до Бресту на раритетному “Ікарусі” коштував 45 гривень, а повернення з Бресту до Ковеля на новому, але не набагато комфортнішому МАЗі обійшлось у 70000 рублів, тобто приблизно 70 гривень. За одномісний номер у готелі заплатив еквівалент 250 гривень — але готель був найдешевший, особливо не вибирав, бо поруч з автостанцією та заводом, на який приїхав. Правда, у наших готелях з номерів за такі гроші все-таки прибирають порожні пляшки, залишені попередніми мешканцями.
Завдяки Джангірову зрозумів, чому у будь-якому білоруському місті (бував у Мінську, Гомелі, Борисові, Мозирі) вам довгенько доведеться шукати ресторан чи якусь пристойну кнайпу. Люди звикли до європейських ресторанів — нащо ходити по білоруських... Аптеки та банки — на кожному кроці — тепер знаю, що у банках білоруси зберігають свої шалені статки задля літнього відпочинку у Іспанії, чи придбання чергового “Вольво”, а аптеки... Можливо, великий попит на протиопікові засоби — сонце на Іберійському півострові скажене.
Тож витратив на сніданок у фаст-фуді 29 гривень — десь за такі гроші доводилось снідати у Донецьку чи Керчі (у Києві доводиться снідати дома).
Кому як, а для мене кількість і стан закладів громадського харчування є однією з ознак становища у країні (як для деяких економістів гумористичний індекс Біг-Мака): якщо у людей достатньо грошей, вони чомусь намагаються ввечері витрачати їх у кав'ярнях, ресторанах, пабах — залежно від місцевих традицій. Прогулянка місцевим парком після робочої частини відрядження додала роздумів: біля кіосків з пивом, морозивом — майже нікого. Тепер розумію: людей, що звикли відпочивати у Іспанії, куштуючи омарів та французький кон'як, принади парку імені Первого Мая не вабять. Досить довгі пошуки вечері привели у піцерію, заповнену відсотків на десять. Середня за розміром піца обійшлась у 55 гривень, близько до ціни київській піцерії десь на у спальному районі. Готуючись до гри Англія-Україна зайшов по пиво до крамниці. Асортимент, безумовно, значно більший, ніж у подібному закладі у Гомелі у листопаді минулого року, невдовзі після девальвації білоруського рубля. Пиво і спиртні напої дорожче відсотків на 10-20% ніж у нас, що пояснює цікавість митників до вмісту багажу пасажирів автобусу. Ковбаси — дехто каже, що в Україні таких не роблять — дорожче на 10-20 відсотків. Хіба що молочні вироби трохи дешевше. Скуштував глазуровані сирки — нічого особливого. Тобто, рівень цін на продовольчі товари — київський. А середня зарплатня у Бресті у березні становила 2749400 рублів, тобто 2750 гривень.Звичайно, сенс життя не тільки в їжі, є ще й комунальні послуги, які у Білорусі значно дешевші, вочевидь, за рахунок цього місцеві пенсіонери (середня пенсія 1,2 млн рублів, еквівалент 1200 гривень) можуть відпочивати на Канарах, вживати вироби французьких виноробів і купувати шведські легковики. Тому, що Білорусь у митному союзі, і має дешевий газ — правда, тільки до 2014 року, як компенсацію за віддачу “Белтрансгазу”.
Але успіхи вже є — радіє здалеку за сусідів пан Джангіров — минулого року експорт білоруської готової продукції у країни ЄС зріс на 82%! Аби дізнатись, що ж так знадобилось на цьому сторіччями конаючому Заході, зайшов на сайт Белстату. Виявляється, автор ще й не все розповів: експорт до Німеччини зріс майже у чотири рази, до Латвії — більш ніж у три, до Нідерландів — у два з гаком, а рекорд, схоже у Естонії — майже 4,6 разів! Щоправда, на сайті відсутня інформацію, що саме експортували на Захід, але звернув увагу, що найбільше зріс експорт нафтопродуктів — на 40%.
Невже завдяки митному союзу відкрили родовища нафти?
Схоже дійсно відкрили, але не у земних глибинах. Імпорт нафти сирої зріс майже на 40%, а нафтопродуктів — у 3,6 рази. Як виявилось, зростання експорту триває і цього року, але “Беларусь, чтобы не перечислять пошлины в российский бюджет, стала вывозить нефтепродукты под видом растворителей и разбавителей. И если Россия решит прикрыть эту лавочку, то второй раз белорусское экспортное чудо может и не случиться.” Чому Росія має робити ще одну дірку — для України - у своїй нафтовій трубі, та ще за умов падіння цін на нафту, колишній оспівувач звершень космічного мера Черновецького (на посаді генерального директора ТРК “Київ”) пан Джангіров мабуть, колись пояснить.
А ми поки помріємо про французький кон'як у Коста-Брава...
Думкою багатіти не важко.
Гугл написав, шо я мушу попередити про якесь печиво... Так печива тут нема... Тільки думки.
Мітки
#вата
(3)
#війна
(1)
#війна #АТО
(9)
#євромайдан
(16)
#путлер
(4)
#Саакашвілі
(5)
#RussiainvadedUkraine
(8)
азаров
(15)
антіхвашізм
(5)
бандит
(70)
Білорусь
(4)
вибори
(30)
війна
(8)
вода
(1)
герман
(2)
головатий
(1)
голубоватий
(1)
графоманське
(4)
джинса
(1)
довбодзьоби
(49)
енергетика
(6)
ЕС
(16)
Євро 2012
(5)
ЄС
(15)
Зє
(1)
каськів
(11)
кацапи
(18)
кму
(15)
комуняки
(3)
Лещенко
(6)
литвин
(4)
Луценко
(4)
Майдан
(10)
манагери
(94)
ні про що
(9)
Они украли у нас страну
(4)
очистка
(1)
патент
(2)
Первомайськ
(2)
петрик
(1)
підрахуй
(9)
пластики
(10)
поплавський
(1)
порошенко
(10)
право
(10)
проффесіонали
(130)
путин
(12)
путина освистали
(3)
революція
(43)
реформи
(51)
Тимошенко
(6)
тігіпко
(2)
томенко
(1)
фильтр
(1)
химия
(3)
хімія
(14)
холуї
(51)
чучхе
(9)
шлапак
(1)
щахтер
(2)
як завжди
(80)
янич азаров
(32)
янукович
(71)
Яценюк
(2)
linux
(1)
ware
(4)
windows
(1)
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар